AutoArt

Międzynarodowy projekt edukacyjno-artystyczno-badawczy AutoArt to propozycja aktywnego i twórczego spędzenia wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców Dolnego Miasta oraz innych dzielnic Gdańska ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacji. Warsztaty prowadzą uznani artyści związani z teatrem, tańcem, muzyką, sztukami wizualnymi, mediami, rękodziełem oraz pedagodzy reprezentujący alternatywne ruchy edukacyjne. Serie działań i wydarzeń o charakterze artystycznym i społecznym mają na celu pobudzenie postaw twórczych oraz ożywienie Dolnego Miasta. Zagoszczenie sztuki w codziennej przestrzeni, doświadczenia warsztatowe oraz ingerencje artystyczne niosą z sobą potencjał trwałych zmian mentalnych oraz naruszenia dotychczasowego sposobu postrzegania dzielnicy zarówno przez mieszkańców jak i osoby zewnętrzne.

Poszczególne działania układają się w dwa ciągi tematyczne: Focus-Locus (koncentracja na miejscu, badanie danej przestrzeni i reprezentacja jej w formie artystycznej lub publikacyjnej) oraz Hocus-Locus (zaczarowywanie przestrzeni poprzez nadawanie jej niepowtarzalnego rytmu, dźwięku, kształtu, koloru, znaczeń, wplatanie w osobliwe opowieści). Inspiracją do podjęcia tematu miejsca stał się sam obiekt – LKW Gallery, czyli zatrzymany w drodze tir. Prowokuje on pytanie: dlaczego tutaj? Intencją autorów LKW Gallery Lexa Rijkersa i Daniela Milohnica było wskazanie symbolicznej granicy przy jednoczesnym stworzeniu sytuacji skłaniającej do jej przekroczenia. Projekt AutoArt ma na celu poruszenie owego tira poprzez działania twórcze. AutoArt to sztuka tworzona w samochodzie, ale też kreacja indywidualnych, zorientowanych autorsko podmiotowości, czy w końcu OUT(o)art – wyjście na zewnątrz.

LKW Gallery

Projekt LKW Gallery D. Milohnica i L. Rijkersa

LKW Gallery to projekt Daniela Milohnica i Lexa Rijkersa nagrodzony nagrodą główną w I edycji Międzynarodowego Konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska, wieloznaczny i prowokujący, obdarzony wielorakimi możliwościami interpretacyjnymi, jednocześnie bliski codziennym doświadczeniom. Budzi zainteresowanie ze względu na prostotę użytych środków oraz czytelność dla mieszkańców dzielnicy. Zakleszczony pod wiaduktem samochód symbolicznie odzwierciedla zamknięcie dzielnicy Dolne Miasto odciętej wiaduktem komunikacyjnym od Starego Miasta. Umiejscowienie w przestrzeni publicznej pozwoli na większą integrację społeczności lokalnej, edukację młodzieży oraz szereg realizacji artystycznych skierowanych na projekty społeczne aktywizujące mieszkańców. Obiekt nie jest samodzielnym dziełem sztuki; stanie się nim dzięki prowadzonej w nim działalności artystycznej. Projekt zakłada wypełnienie miejsca nową energią, to jest opracowanie i prowadzenie stałego programu kuratorskiego przez Łaźnię.
(Sztuka a rewitalizacja. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska, Gdańsk 2009)